Diskutēs par to, kā padarīt cilvēcīgāku adopcijas procesu

Šodien, 25.septembrī, Labklājības ministrija (LM) sociālās kampaņas “Radi ģimeni” ietvaros rīko diskusiju par to, kā padarīt cilvēcīgāku adopcijas procesu. Par uzlabojumiem adopcijas kārtībā spriedīs ārpusģimenes aprūpes nozares eksperti un vecāki, kas adoptējuši bērnu nama bērnus.

No plkst. 14.00 līdz 15.30 diskusijai varēs sekot līdzi tiešraidē internetā – www.facebook.com/RadiGimeni/.

Diskusijā piedalīsies:

• LM parlamentārā sekretāre Karina Ploka

• Labklājības ministra biroja vadītāja Linda Baļčūne

• Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas priekšsēdētāja Aurika Zīvere

• Atbalsta programmas “Plecs” vadošā eksperte Līga Tetere un stratēģiskais vadītājs Jānis Erts

• Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas direktore Ilze Paleja

• Nodibinājuma “Sociālo pakalpojumu aģentūra” Ģimeņu atbalsta centru direktore Margita Kalniņa-Laksa

• Latvijas Kristīgās alianses bāreņiem valdes loceklis Kaspars Prūsis, kas vienlaikus ir adoptētājs

• Viens no sociālās kampaņas “Radi ģimeni” vēstnešiem Jānis, kurš kopā ar sievu pirms 10 gadiem adoptējis zēnu un šobrīd ir aizbildņi vēl vienam bērnu nama bērnam

Diskusiju vadīs Rīgas Stradiņa Universitātes programmas “Politika un politiskā komunikācija” vadītājs un lektora pienākumu izpildītājs Mārtiņš Daugulis.

Uz 2018. gada 1. septembri adopcijas reģistrā ir ziņas par 1205 adoptējamiem bērniem, no kuriem 819 bērni ir vecumā no 10-18 gadiem. Savukārt pēc aktuālajiem datiem, adopcijas reģistrā ir ziņas par 64 bērniem, kuri adoptēti Latvijā. No 64 adoptētajiem bērniem lielākā daļa, proti, 47 bērni ir vecumā no 0-7 gadiem. Atbilstoši LM statistikai, Latvijas adoptētāji visbiežāk vēlas adoptēt bērnus līdz 5 gadu vecumam (ieskaitot) un galvenokārt izvēlas adoptēt bērnu bez būtiskām veselības problēmām. Ja pirms 10 gadiem adoptētājs galvenokārt vēlējās adoptēt bērnu zīdaini – 0 līdz 1 gada vecumam, tad patlaban atsevišķos gadījumos Latvijas adoptētājs izvēlas adoptēt lielāka vecuma bērnu, piemēram, līdz desmit gadu vecumam, kā arī bērnu ar veselības problēmām vai mazus bērnus ar vēl nenoteiktu diagnozi. Tomēr joprojām nepietiekami tādu adoptētāju, kuri vēlas adoptēt vairākus vienas ģimenes bērnus vai bērnus ar veselības problēmām, kā arī bērnus pēc 7 gadu vecuma.

Lai palielinātu pieejamā atbalsta iespējas uzņemošajām ģimenēm – audžuģimene, aizbildnis, viesģimene, adoptētājs -, no šī gada rudens tiek veidoti ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri, kuru darbību nodrošinās nevalstiskās organizācijas (biedrības vai nodibinājumi) vai komersanti, saņemot finansējumu no valsts budžeta. Atbalsta centri piesaistīs jaunas uzņemošās ģimenes, nodrošinās apmācības un psihosociālo atbalstu šīm grupām, nodrošinās audžuģimenes psiholoģisko izpēti un citus atbalsta pasākumus. Atbalsta centru sniegto pakalpojumu kvalitātes izvērtēšanu un pārraudzību veiks LM. Darbu jau uzsākuši trīs biedrības “Latvijas SOS bērnu ciemata asociācija” ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri – Rīgā, Bauskā un Valmierā. LM apliecinājumus saņēmuši divi nodibinājuma “Sociālo Pakalpojumu Aģentūras” ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri – Rīgā un Liepājā. Sagaidāms, ka tuvākajā laikā šiem centriem pievienosies vēl citi, nodrošinot atbalstu visā Latvijā.

LM īsteno sociālo kampaņu “Radi ģimeni”, lai, sadarbībā ar atbalsta programmu “Plecs”, skaidrotu uzņemošās ģimenes statusus – audžuģimene, aizbildnis, viesģimene, adoptētājs, to iegūšanas procesus un atbalsta iespējas. 2017. gadā kopumā ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta 6669 bērniem, no tiem 2017. gada beigās audžuģimenēs vai pie aizbildņa atradās 85% no visiem ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem (2016. gada beigās – 83%). Plašāka informācija: radigimeni.lv

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru